Külapass — Tigase küla

tigasekaartEsmateated: 1588. a. Metezkilia, 1730. a. Kaggari , 1830. a. Tigase küla kandimeeste külana, 19. saj. Aru karjamõis

Kultuurimälestised:
Kalmistu „Kabelimägi“

tigase1
Pärandkultuur:
Aru karjamõis
Aru koolimaja ja internaat
Murulaane metsavahikoht

Elanikud:
1970. a. – 83
1980. a. -77
1990. a. – 45
2000. a. – 64
2010. a. – 66
2015. a. – 61

tigase2
Näki omandus

Korra käinud näkk ühest järvest välja, ta istunud järve äärde ühe kivi pääle maha, sääl suginud ta kuldkammiga pead ja laulnud üht imelikku õrna laulu. Järveäärne rahvas rääkinud seda lugu ka võerastele ja ükski pole seda uskunud.
Korra läinud üks vaene poiss sinna järve ääre. Kuu vaadanud taeva võlvilt ja mitu tuhat tähte säranud kuldhiilguses. Noormees istunud sinna kivi ligidale maha ja vahtinud looduse ilu. Natukese aja perast kohisenud vesi ja näkk tulnud veest välja, kivi otsa istunud ta maha, hakanud jälle pead sugema.

Noormees tõusnud tasakeisti maast üles ja läinud neiu poole, aga kui see seda märganud, siis olnud ta läinud ja oma kuldkammi sinna maha jätnud. Mees võtnud kammi ja ütelnud: “Mina olen süüdlane, et ma neiu ära hirmutasin, mina pian see kamm talle tagasi andma.” Ja kui ta kammi veel oli vaadanud, siis viskas ta tema laenetese, sedamaid avanud ka noormehe silmade ees ennast üks kullaga tehtud tee ja mees läinud seda teed pitti järve ja ta jäänud sinna igaveste elama.

E 23551/23552 < Võnnu khk., Vastse-Kuuste – Peeter Rootslane < Johan Rootslane (1896) Sisestas Pille Parder 2003 Kontrollis, redigeeris Mare Kõiva 2003
http://www.folklore.ee/lepp/vonnu/?sel_id=2

Advertisements

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: