Külapass — Tigase küla

tigasekaartEsmateated: 1588. a. Metezkilia, 1730. a. Kaggari , 1830. a. Tigase küla kandimeeste külana, 19. saj. Aru karjamõis

Kultuurimälestised:
Kalmistu „Kabelimägi“

tigase1
Pärandkultuur:
Aru karjamõis
Aru koolimaja ja internaat
Murulaane metsavahikoht

Elanikud:
1970. a. – 83
1980. a. -77
1990. a. – 45
2000. a. – 64
2010. a. – 66
2015. a. – 61

tigase2
Näki omandus

Korra käinud näkk ühest järvest välja, ta istunud järve äärde ühe kivi pääle maha, sääl suginud ta kuldkammiga pead ja laulnud üht imelikku õrna laulu. Järveäärne rahvas rääkinud seda lugu ka võerastele ja ükski pole seda uskunud.
Korra läinud üks vaene poiss sinna järve ääre. Kuu vaadanud taeva võlvilt ja mitu tuhat tähte säranud kuldhiilguses. Noormees istunud sinna kivi ligidale maha ja vahtinud looduse ilu. Natukese aja perast kohisenud vesi ja näkk tulnud veest välja, kivi otsa istunud ta maha, hakanud jälle pead sugema.

Noormees tõusnud tasakeisti maast üles ja läinud neiu poole, aga kui see seda märganud, siis olnud ta läinud ja oma kuldkammi sinna maha jätnud. Mees võtnud kammi ja ütelnud: “Mina olen süüdlane, et ma neiu ära hirmutasin, mina pian see kamm talle tagasi andma.” Ja kui ta kammi veel oli vaadanud, siis viskas ta tema laenetese, sedamaid avanud ka noormehe silmade ees ennast üks kullaga tehtud tee ja mees läinud seda teed pitti järve ja ta jäänud sinna igaveste elama.

E 23551/23552 < Võnnu khk., Vastse-Kuuste – Peeter Rootslane < Johan Rootslane (1896) Sisestas Pille Parder 2003 Kontrollis, redigeeris Mare Kõiva 2003
http://www.folklore.ee/lepp/vonnu/?sel_id=2

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: