Muinastulede öö

23. augustil kell 19 Muinastulede öö üle Melliste järve vee muusika ja mõtisklustega.
Korraldaja MTÜ Kodukoht Mäksa
                                                                         Täiendatud 25. augustil 2009

Traditsioon on sündinud. Seekord leidis rahvakultuuri süüviv ja seda süvendada püüdev suvelõpu suurüritus „Muinastulede öö üle Melliste järve vee„ aset ajaloolise Balti keti 20. aastapäeval – 23. augustil.
Avasõnades toonitas vallavanem Margus Pleksner taaskord  ühtehoidmise ja koostöömeele tähtsust käesoleval ajahetkel. Sotsiaalteadlane Aare Kasemets peab oma kodupaika Võnnu kihelkonnas vaatamata eemaloldud õpingute-ja tööaastatele ikka niivõrd armsaks ja südamelähedaseks, et leiab ka kiirel ajal hetki kodukandi rahvaga koos olla. Nii ka seekord – kahe parmupilliloo vahele jätkus luulekeelne mõtisklus loodusest ja esivanematest , tule maagiast ja kodutunde tähendusest. Võnnu kihelkonna lõunaservast Mehikoormast pärit Urmas Kalla, kellel käsil Võnnu kihelkonna raamatu koostamine, mõtiskles kodupaiga murdekeelest ja keelekõla sidususest ning laulis Võnnu kihelkonnast pärit rahvalaule.
Tartu segarahvatantsurühm Kusta, kus proovides käib harjutamas ka Melliste küla elanik Leo Solna, astus järveäärsele tantsulavale oma kirevate rahvariiete ja kergete tantsusammudega ning teenis vaatajate imetluse ja aplausi. Seejärel pakkusid esinemisrõõmu Meeksi naisvõimlejad ning omalaadsete särtsakate-üllatavate etteastete järel Meeksi meeste tantsutrupilt ei jäänud küll ükski pealtvaataja enam ükskõikseks.
Täpselt kell 20.30, kui hämarus laskumas järveveele ja ümbrusele, taevas aga ilmestamas ja kogunemas kohe-kohe sadu ennustavad ähvardavad pilvekobarad, hakkas kõlama Anne Maasiku rahvaluuleline tuleloits šamaanitrummi põrina saatel. Samal ajal aga süttisid lisaks tõrvikutele ja kaldaäärsetele lõketele veel kümned küünlad järveveele. Vaatepilt oli niivõrd lummav, et isegi taeva hallikarva ilme muutus hoopiski eriliseks –   rõõmustavalt pilvituks ja erakordselt kirevat päikeseloojangukarva.
Nüüd siis oli aplausijärg ka meie oma valla  muusikameeste päralt – kandlemängija Kalle Vassila ja  havai kitarrilt lummavaid viise võluv Valeeri Roht pakkusid suveõhtu lõppakordina ainuomase võlu.
Kõik, kes kohale olid tulnud, tegid endale mõttes pika pai selliste toredate suvelõpu hetkede kinkimise eest. Tänusõnad kohaletulnuile ka korraldustoimkonnalt – ütleb ju Võnnu kihelkonna vanasõnagi: ”Üts and niidikese, teine and niidikese, kokku saab hame.” Seekord sai imeliselt ilus hame…

Eraldi on tänusõnad teile – Anne Maasik, Liidia Konsa , Ene Rõžova, Lea Lüpsik, Merike Karro, Aare Kasemets, Urmas Kalla, Kalle Vassila, Valeeri Roht, Margus Pleksner, Silver Karro, Uno Lehepuu, Ando Karro, Nikolai Kostjutšenko, Raimo Prüüs, Urmas Lüpsik, Rauno Karro, Reimo Karro, Tanel Kütt, Reigo Solna, Urmet Solna, Timo Avloi, Mäksa Maanaiste Seltsi juhatus!

Aasa Sulg
MTÜ Kodukoht Mäksa esimees
Avo Lüpsik
Melliste külavanem

Mis toimus, on võimalik näha http://public.fotki.com/dond/muinastulede–2009/

 

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: