Kodukoht Mäksa

 MTÜ Kodukoht Mäksa loodi 1999. aastal kodu-uurimusliku eesmärgiga ajaloolise mälu talletamiseks. Tihe side sai koostöö aluseks Eesti Rahvamuuseumiga ja ERM Sõprade Seltsiga, Kirjandusmuuseumi ja Tartumaa muuseumiga. Seltsi tegevuse eesmärgiks on olnud maaelu väärtustamine, kodukoha maine kujundamisele kaasaaitamine, kohaliku külaelu elukvaliteedi parandamine, silmaringi laiendamine, eneseteadvuse tõstmine, erinevate põlvkondade ühtluse tugevdamine.
 Edukalt on aastatel 2000 – 2002 läbi viidud 4 projekti: „Traditsioonide ja ajastu tasakaal külas” I ja II, „Jõuluime” ja „Jõulud astuvad õue”, mis tutvustavad esivanemate pärandit ja kultuurivaimsust perekonnas. „Kodukaunistamine kui kultuuriloome” oli mõeldud kodu väärtustamisele, ilumeele kasvatamisele ning pere ühtekuuluvustunde tugevdamisele. Uusi ideid koduküla arenguks andsid 2002. – 2003. a. projektid „Vaata kaugele – näe lähedale” I ja II, mille põhisisuks oli koostöö piirkonna erinevate seltside, firmajuhtide ja vallavalitsuse vahel. Õppeekskurisioonil Kannankoski vallapäevale kohtuti sõprusvalla ametnike, firmajuhtide ja seltsitegevuse edendajatega ning saadi häid kogemusi põhjanaabritelt külaelu väärtustamisel. Toimusid infotunnid nii Soomes sõprusvalla esindajatega ning hiljem sõidus osalenute ümarlaud „Mida õppida Soome kogemustest.”
 2003. a. projektis „Vaata kaugele, näe lähedale“ II andis MTÜ Kodukoht Mäksa oma panuse koostöös Mäksa vallavalitsuse ja Melliste Algkooliga Mäksa valla laste tervise ja spordilaagri toimumiseks Kannonkoski vallas Piispalas. Laagripäevade põhimotoks oli „Puhta looduse keskel”. Lisaks matkadele, võistlustele, kohtumistele eakaaslastega kuulati keskkonnasõbraliku käitumise eri normidest kinnipidamist ja nende kasvatuslikku mõju.   
 2004. a. Kultuurkapitali Tartumaa komisjoni poolt rahastatud projektis „Võnnu V kihelkonnapäev” oli MTÜ Kodukoht Mäksa osa kodulookonverentsi „Traditsioonid ja ajastu tasakaal külas“ korraldus ja näituste – väljapanekud eksponaatide kogumine ja väljapanek. Sisuka konverentsi käigus tõdeti, et ka iseenesestmõistetavatest asjadest, milleks seekord oli pärimuskultuur, tuleb aina laiemas kontekstis kõnelda.
 2004. – 2005. a. tegevussisu oli SAPARDi projekt „Külavärav”, mis seisnes Melliste külakeskuse laululava ehitamiseks rahade taotlemisel ja siis laululava ehitusel.
 2005. a. kevadeks oli laululava valmis. Samuti valmisid laululava juurde istepingid ja tantsupõrand. 2005. a. Melliste külapäev oli temaatiline – Kivipäev. Päeva suursponsor oli AS Columbia Kivi ja päeva kestel leidis aset igakülgne firma tegevuse tutvustus. Ettevõtja Aksel Kivi eestvõttel võis õppida kiviaia ladumist. Päeva juhtis ajakirjanik Madis Ligi ja üritusest räägiti Tartu Kuku raadios nii päeva eel kui ka järelkajana.
 2006. a. külapäeva temaatika oli taas looduslähedane – Puupäev. Üritustel oli suur positiivne vastukaja, 2007. a. kodupaigapäeva nime all toimuva nn. veepäeva sisse mahtusid terviseteadmised, kepikõnd, pristimeeste vahupidu, poiste puutöö, taidlusprogramm. Kahjuks sadas kogu päeva vihma ja üritus kujuneski vesiseks.
 2006. a. sügistalve tegemisi toetas projekt „Kangasulane ja –sõlg.” Kultuurkapitali rahastuse osaliseks sai 2007. a. projekt ”Pärimuskultuuri rajal rahvakalendri najal.”
 2007. a. augustis püüti alustada uue traditsiooniga külaelus – suvelõpuüritusega muinastulede öö. Melliste järve olemasolu ja läbivoolav oja ning kultuuripärimuslik müüt Melliste Lingutusmäest andsid alust mõtteheietusteks suveöös. Süüdati küünlad järveveel ja lõkked järve kaldail, mängisid rahvamuusikud Tartust. Sõnaline mõtteheietusega ja akordionilugudega esines Viljandi Kultuuriakadeemia õppejõud Aleksander Sünter.
 2007. – 2008. a. projekti „Turvaliselt külla, turvaliselt koju“ tegevuse tulemusena valmis parkimisplats Melliste külakeskuse maa-alale suviste ühisürituste tarbeks.
 2008. – 2009. a. projekti „Ajas tagasi, tegudes edasi” sisse mahtus II Muinastulede öö üle Melliste järve vee koos rahvamuusikute Anne Maasiku ja Heiki Veromanniga ja Tartu naisrahvatantsurühmaga Linda. Omaette alalõik oli Melliste küla ajaloolise mälu teadvustamine, küla matkaraja koostamine. Kirja said mitmed ajaloolised märkmed Mäksa vallast, sealhulgas endise mõisaomanike von Essenite sugupuu. Juba 7.korda hinnati valla jõuluehteis koduõuesid, -aknaid projektis „Jõulud astuvad õue”.
 Seni läbiviidud projektid on rahastamist leidnud Regionaalarengu kohaliku omaalgatuse programmi läbi ja Tartumaa Kultuurkapitali toel ning toetust on saadud ka Põhjamaade Ministrite Nõukogult. Samuti on oma õla alla pannud Mäksa vallavalitsus. Tänu toetuse eest pälvivad ka kohalikud ettevõtted.
 Oma tegevuses on MTÜ Kodukoht Mäksa toetunud Mäksa valla arengukavale “Mina ja Mäksa – mõnusalt koos.” Kokku on kirjutatud Melliste küla arengukava. Sujub koostöö erinevate seltsidega (LMS Helin, Mäksa Maanaiste Selts, seltsing Külavärav) ja asutuste-firmadega.
 Põhilised seltsi ettevõtmised on leidnud kajastamist koduvalla ajalehes „Meie Kodu”. Välja on antud trükised „Ajakaja” I, II, III ja „Koduvalla teedel” I ja III ning Melliste matkaraja voldikuid.
                                                                                 
juhatuse esimees
Aasa Sulg

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: